O nás

Historie od roku 1803

V 90. letech vlastní Česká Pojišťovna (dnes Generali) nejen budovu Spálené 14, ale i další objekty - Purkyňovu 2, Spálená 16, Vladislavova 15 a 17. Zde působí nejstarší pojištovací úřad (tehdy První česká vzájemná pojišťovna) již od roku 1827. 

Kvůli požadavkům moderního pojišťovacího provozu je v roce 1991 zahájena rozsáhlá modernizace areálu. Během této rekonstrukce je například vytvořena obchodní pasáž, kompletně modernizována stavební i technologická základna areálu a budova Spálené 14 je rehabilitována do původní architektonické a umělecko průmyslové hodnoty. Modernizace vrcholí novostavbou Vladislavova 17 v roce 2004. 

Spálená 14

Historická novobarokní budova se secesními prvky od architekta Osvalda Polívky byla postavená v roce 1907-1909. Budova nahradila Hildprandtovský palác, též známý jako ,U Šmerhovských', ze kterého se dochovalo pět plastik od Petra Prachnera. 

Budova byla postavena pro První českou vzájemnou pojištovnu, i proto na předku budovy lze rozeznat barevný mozajkový nápis ''Zal.1827'' a mozaiku českého lva. Pás mezi 1. a 2. patrem pak zdobí pás z reliéfů s motivy Zvěrokruhu. Kromě rekonstrukce v roce 1927 kdy bylo přistavěno další patro odpovídá současná budouva původním proporcím. Rozsáhlů, čtyřkřídlý, čtyřpatrový objekt s podkrovím v uličním traktu je řešen v duchu secesních proposic s důrazem na vertikální rytmus plochy. 

Raritou je zde kašna pod schody, kde od roku 1914 plave živý úhoř. Jmenuje se Pepík a je už třetí od roku 1914.


Spálená 16

Funkcionalistická novostavba kterou vidíme dnes nahradila dvoupatrový klasicistní dům, jehož dějiny lze dosledovat do roku 1488. Zde také žil, a r. 1871 zemřel, český malíř Josef Mánes, na jehož počet je dodnes pamětní deska na přední straně budovy. 

Kancelářský a obchodní dům Olympic byl zbudován v letech 1926-27 podle návrhu arch. J. Krejcara. Ačkoliv realizace nedosáhla původní kvality Krejcarova návrhu, jedná se velmi významnou budovu funkcionalistického stylu a jednu z prvních funkcionalistických budov v Praze i v tehdejším ČSR. Po dokončení budovy v l. 1928-29 vystřídal Krejcara berlínský tvůrce směru art deco Paul Sydow který navrhl kino a vinárnu v suterénu. Tři nadzemní podlaží jsou v této době ještě využívána jako obchodní, dalších pět podlaží administrativa a byty. 

S budouvou je dnes neodmyslítelně spjato Studio Ypsilon. V roce 1968 bylo kino uzavřeno a nadále mělo být využíváno jako předváděcí síň pro neveřejné projekce a vnitřní potřeby Ústřední půjčovny filmů než byl sál upraven pro divadelní účely.  Divadlo zde sídlí od roku 1978 kdy bylo přestěhováno z Liberce. DIvadlo se výrazně podílelo na formování současného českého divadla a je zapsané na seznamu Českého Dědictví UNESCO.


Vladislavova 17

Z komplexu nejmodernější stavba z roku 2004 je kombinací částečně historické fasády a moderní novostavby

Původní budova Vladislavova 15 byla několikrát nešťastně upravena a v 90. letech jsou v havarijním stavu již i konstrukční prvky. Proto jsou při rekonstrukci horní dvě patra stržena a k původní fasádě je přistavěna stavba dle moderního standardu. 

Jsou vytvořena 4 podzemní podlaží s garážemi, která budou i dobudoucna velkým benefitem celého areálu. 

Dům se nachází na místě někdejšího židovského hřbitova, který lze dosledovat až do roku 1478, kdy byl výnosem krále Vladislava zrušen a rozparcelován na měštanské domy. Během stavby garáží byli zbylé ostatky dne 18.9.2000 přeneseny a pohřbeny na Novém židovském hřbitově v Praze 3. 

Olympic Garden a současnost

Budouvy v současnosti tvoří komplex Olympic Garden. Velkou výhodou je dopravní dostupnost, pouze 100 m od stanice metra a tramvaje Národní Třída. V blízkosti také najdeme Václavské náměstí a celou řadu obchodů, kaváren a divadel. Dlouhodobými nájemci jsou zde divadlo Ypsilon, Panevropská univerzita a banka Generali.